logo

Samsun’da Endülüs, hem de böyle zamanda

logo

Entelektüel faaliyetlerin müşterileri bellidir. Siz, zahmet olacak ama, onların içerisinden bir de nitelikli olanları ayıklayın: kaldı mı birkaç ‘fikir işçisi’…

Hele birkaç şehir dışında bu ilgisizliğe bir de imkanların kısıtlılığı eklenir. Meseleye biraz da direkt girmek gerekirse, sık sık kitap bulma sıkıntısı çekersiniz. Kaldı ki edebiyat, kültür, felsefe…hasılı dergi falan. Zordur zor. Tabii bir de: bu işlerde üstatların önemi üzerinde durmaya zannediyorum gerek yok. Yok da, ah, nerededir o üstatlar böyle imkanları kısıtlı bir ortamda…

Şimdi. Böyle –nispeten- kısıtlı imkanlar ortasında, bu sıkıntıları yaşayan şehirlerden birisidir Samsun. Hal böyleyken en yukarıda tespit ettiğimiz birkaç fikir işçisine –ve tabii müstakbel fikir işçilerine- nasıl bir görev düşer? “Hiçbir şey yapılmıyor” ifadesiyle, yapılana bigane kalmak çelişik olmayacak mıdır?

Olacaktır elbet. Şükür her zaman şikayetten evladır! Ve çok şükür Endülüs’ü vardır Samsun’un. Samsun’un coğrafi olarak en mübarek yerlerinden birinde konuşlanmıştır. Açık adrese gerek yok: burası Samsun, Endülüs’ü bulmak isteyen, Endülüs’ü bulacaktır!

Endülüs Kitabevi, Samsun’daki ilim-sanat erbabının daimi uğrağı. Kitap kokusuyla karşılanır –muhtemelen- alt kattan kitabınızı alıp üst katta çayınızı içer, biraz kendinize gelince de kitap kokusuyla uğurlanırsınız.

Endülüs Kitabevi bugünlerde, entelektüel faaliyet arayışında, okuyup-yazan, okuyup yazanlardan birikimlerini dinlemek isteyen kültür meraklılarının ellerinden şikayet kozlarını alıp şükre sevk ediyor onları.

Biraz evvel bahsini ettiğimiz Endülüs ehlinden ilim-sanat erbabıyla, başta öğrenciler olmak üzere bu davete icabet etmek isteyen bütün meraklıları bir araya getiriyor. Cumartesi günleri akşam 18.00 saatlerinde yapılan bu toplantıların bu cumartesi 9.su düzenlenecek.

Çeşitli sıkıntılardan, imkanların kısıtlılığından bahsettik. Bu sıkıntıların bu imkansızlıkların farkında olanlar bilirler ki marifet iltifata tabidir.

Böylesi bir marifet de gerek sırf kendisi için gerekse benzerlerine önayak olması için iltifatı fazlasıyla hak ediyor. Bu işler için en makbul iltifatsa, malumunuz, iştirak olacaktır.

Endülüs Kitabevi’nde görüşmek dileğiyle.

Eyvallah.

logo
Tamam, "cogito ergo sum" da, nerden bu değirmenin suyu birader?
İyiyim iyi.
'Bir şey demeye çalışmak' ve Dil*
logo

Sitemizde Wordpress altyapısı kullanılmıştır.
Kabahat Önderleri ©
2010